Jak na ... nejšťavnatější kuře

Jak na ... nejšťavnatější kuře

Sůl – surovina, kterou lidstvo používá ke konzervaci masa již od pradávna. Svoji nezastupitelnou roli takto naložené maso například sehrálo při dlouhých zaoceánských plavbách nebo vojenských výpravách. K nakládání masa, se ale tehdy používaly velmi vysoké koncentrace soli. Poté, po vynálezu chladničky a mrazničky, ustoupil tento druh uchovávání surovin do pozadí a nakládání masa do soli tak zažívá svoji renesanci až teď.
Ptáte se proč? Jestli se domníváte, že kvůli jeho konzervaci, tak jste na omylu. Hlavním účelem nakládání masa do solného láku je jeho lepší chuť, jemnost naloženého masa, šťavnatost a kratší doba tepelné úpravy. Oproti minulosti jsou koncentrace soli podstatně nižší a navíc se přidává řada koření, které chuť masa ještě umocňuje. A jistě uznáte, že by bylo škoda se u tuto metodu přípravy masa ochudit.
Proto vám přinášíme recept na solný lák, který je univerzální a je použitelný pro všechny běžně dostupné druhy mas. Protože se jedná o základní recept, můžete si ho vylepšovat podle své chuti a druhu použitého masa. Tak to zkuste a dejte nám vědět, jak vám chutnalo…

Ingredience
Na solný lák
200 g cukru krupice
300 g soli
3 l vody
3 bobkové listy
10 kuliček černého pepře
10 kuliček jalovce
kůra z 1 citronu, pouze žlutá část
kůra z 1 pomeranče, pouze oranžová část
několik větviček tymiánu
Na pečení
1 kuře
60 g změklého másla

1. Připravte lák
Všechny ingredience na lák dejte do většího hrnce a za stálého míchání přiveďte k varu. Jakmile se cukr se solí zcela rozpustí, stáhněte z ohně a nechte lák vychladit na pokojovou teplotu. Poté dejte vychladit lák do chladničky.



TIP
Jedná se pouze o základní recept na lák, který můžete vylepšovat podle vaší chuti a druhu nakládaného masa. Pokud budete například nakládat vepřový bůček, můžete přidat svitek skořice, pokud hovězí, nešetřete na černém pepři. Kuře se dobře snoubí s citrusy, takže můžete přihodit trochu více čerstvé citrusové kůry. Skvěle chutná, pokud do láku přidáte několik větviček čerstvého rozmarýnu, zejména ve spojení s vepřovým masem.

2. Naložte
Kuře dobře omyjte, svažte mu nohy provázkem a dejte ho do dostatečně velké nádoby (kuře musí být zcela potopené). Kuře zalijte připraveným lákem. Pokud vám kuře vyplave na hladinu, něčím ho zatižte. Kuře v láku dejte do chladničky a nechte ho tam 6-8 hodin.

TIP
Délku naložení masa musíte přizpůsobit velikosti naložených porcí. Pokud tedy budete například nakládat silnější plátky vepřových kotlet, ponechte je v láku pouze 2-4 hodiny. Vepřové kotlety vcelku ponechte v láku stejně jako celé kuře, tedy 6-8 hodin. Pokud se rozhodnete naložit menší krůtu vcelku, nechte ji tam cca 12 hodin.

3. Osušte
Naložené kuře vyndejte po 6-8 hodinách z láku, dobře ho osušte papírovými utěrkami a položte ho do pekáče, který vyložíte pečicím papírem. Troubu předehřejte na 230 °C.



4. Pomažte máslem
Kuře důkladně potřete zhruba třetinou změklého másla.



5. Podlijte a pečte
Pomazané kuře podlijte 250 ml vody a pečte v předehřáté troubě do okamžiku, kdy kůže kuřete začne lehce zlátnout (asi 30 minut). Každých 15 minut kuře potřete máslem.



6. Nechte odpočinout
Jakmile začne kuře jemně zlátnout, vyndejte ho z trouby, potřete ho máslem a nechte ho 15-20 minut odpočinout. Teplotu trouby snižte na 175 °C.

7. Dopečete
Kuře vraťte do trouby a dopečete ho do zlatohnědé barvy (asi 40-45 minut). Máslem ho potírejte každých 10 minut.

8. Nechte znovu odpočinout a podávejte
Upečené kuře nechte asi 20 minut odpočinout a poté ho naporcujte. Podávejte s vypečenou šťávou.

Vytištěno z http://www.kublanka.cz/index/nejstavnatejsi_kure

Dobrou chuť přeje Kuba a Blanka.